Archive for the ‘wiadomosci’ Category

Czym jest i do czego służy kalkulator kredytowy

Kalkulator kredytowy to urządzenie bardzo ściśle związane z kredytem mieszkaniowym. Jego głównym zadaniem jest pomoc w dobraniu odpowiedniego kredytu. Pomaga on również w ustalaniu wysokości rat, oprocentowania oraz przewiduje zmiany kursów walut w przypadku kredytu w walutach obcych. Przedstawia on w formie rankingu kredyty korzystne dla klientów. Ranking ten tworzą przeważnie bankierzy oraz specjaliści do spraw analizy kredytowej. Jest to urządzenie stosunkowo nowe i posiadające szereg korzyści. Jedną z nich jest oszczędność czasu. Obliczenia kalkulatora zbierają w jedno zestawienie oferty wszystkich banków, porządkują je rosnąco. Dlatego można w sposób jasny i przejrzysty odczytać wszystkie zawarte w nim informacje. Dzięki temu nie musimy odwiedzać każdego banku po kolei w celu poznania oferty kredytowej. Unikamy także uciążliwej i pracochłonnej analizy tych kredytów. Jest to szczególne udogodnienie dla osób, które nie są zbyt dobrze zorientowane w terminologii bankowej i nierzadko po prostu nie rozumieją licznych klauzul i postanowień. Nie zawsze też, w początkowej fazie ubiegania się o kredyt mieszkaniowy, każdy doradca finansowy ma czas wszystko dokładnie wytłumaczyć. Najlepszą opcją jest zatem dokładne przestudiowanie oferty w zaciszu własnego domu. Kolejną korzyścią jest oszczędność pieniędzy. Zestawienia kalkulatora kredytowego są porządkowane od najniższej raty kredytu. Nie musimy jej obliczać sami, co niejednokrotnie prowadzi do poważnych pomyłek. Wszystkie koszty są przedstawione wyraźnie i rzetelnie. Korzystanie z kalkulatora kredytowego jest bardzo proste. Na początku wystarczy podać kwotę kredytu oraz okres spłat. Bardziej zaawansowane kalkulatory pozwalają też na wybranie opcji minimalnego oprocentowania, kapitalizacji odsetek oraz rodzaju rat (równe lub malejące). Pozwala to na dostosowanie specyfikacji kredytu mieszkaniowego do indywidualnych potrzeb klienta. Podsumowując, kalkulator jest bardzo pomocnym urządzeniem przy wyborze rodzaju kredytu i poleca się skorzystanie z niego wszystkim zainteresowanym jeszcze przed zwróceniem się do banku z prośbą o udzielenie kredytu. Pozwala to ominąć przynajmniej część formalności.  

Raty kredytowe

Każdy podjęty przez nas kredyt nieodłącznie wiąże się ze spłatą. Dodatkowo każda miesięcznie płacona rata obciążona jest tak zwanymi odsetkami, które to należy spłacić, a tym samym nie popaść w konflikt z bankiem. Dzieje się tak, dlatego, ze odsetki stanowią zysk dla każdego banku, a tym samym podpisując umowę o kredycie oprócz raty, musimy spłacać także je. Obecnie istnieje możliwość spłat rat w jednakowych kwotach przez cały czas bądź też w ratach malejących. Ważny jest fakt, aby wiedzieć, czym jest owa rata, dlatego też warto powiedzieć, że składa się zawsze z kapitału i odsetek. Jeśli kredyt spłacamy w ratach malejących z upływem czasu staje się ona coraz niższa. Inaczej jest w sytuacji, gdy do czynienia mamy z ratami równymi. Wówczas to przez cały okres czasu spłaty naszego kredytu, zawsze są one takie same. Wybór formy spłaty zależy tylko od potencjalnego kredytobiorcy, bank może jedynie zaproponować formę ze względu na zdolność kredytową danej osoby, lub wyrazić zgodę na jej decyzję. Obecnie na rynku finansowym niezwykle popularny stał się kredyt hipoteczny, a dzieje się tak, dlatego, ze ma on wiele zalet, a tym samym rośnie liczba jego zwolenników. Najczęściej są to osoby, które marzą o własnym mieszkaniu, lecz nie mogą go kupić ze względu na zbyt niskie dochody miesięczne. Jeśli podejmujemy, więc kredyt hipoteczny musimy wiedzieć jak obliczyć ratę wraz z odsetkami. Ratę tę płacimy zawsze raz w miesiącu, zaś metodę spłaty możemy wybrać dowolną. Z tego względu możemy zdecydować się na spłatę według rat miesięcznie malejących, bądź też rat równych. Wybór ten należy przede wszystkim do klienta instytucji bankowej, który to zobowiązuje się wziąć kredyt, a tym samym, co miesiąc go spłacać. Jeśli wybieramy ratę o charakterze równym wówczas kwota raty zawiera sumę obliczonych na dany miesiąc odsetek. Z kolei pozostałą część płaconej przez nas sumy stanowi spłata kapitału. Z kolei w ratach o charakterze malejącym suma odsetek zostaje doliczona do stałej kwoty kapitału. Kwota ta spłacana jest, co miesiąc i zawsze ma taką samą wartość.  

Zabezpieczenia kredytu

Każdy kredyt hipoteczny, jaki podejmujemy na rynku finansowym musi zostać w pełni zabezpieczony, bowiem instytucje bankowe chcą mieć całkowitą pewność, że daną pożyczkę jesteśmy w stanie spłacić w wyznaczonym czasie wraz z odsetkami. Z tego tez względu w wielu przypadkach oprócz zabezpieczenia podstawowego potrzebne jest także zabezpieczenie dodatkowe. Taka sytuacja sprawia, że obliczając koszt potencjalnego kredytu hipotecznego musimy do sumy odsetek, która wyliczona jest zgodnie z danym algorytmem należy dodać wszelkie inne opłaty. Opłaty te może pobierać bank w trakcie spłaty naszego kredytu. Najczęściej wśród dodatkowych form ubezpieczeń możemy spotkać się z tak zwanym ubezpieczeniem przejściowym. Owo ubezpieczenie pobierane jest do momentu uzyskania wpisu podjętej przez nas hipoteki w księdze wieczystej. Istnieje wiele stawek tego ubezpieczenie, lecz są one w zasadzie do siebie podobne. Ich wysokość jednak zależy w dużej mierze od tempa prac sądu wieczysto-księgowego, oraz od chwili złożenia wniosku o wpisie. Jednym z elementów, które nieodłącznie wiążą się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego jest oprocentowanie. Jest to, bowiem najważniejszy koszt kredytu. Dzieje się tak, dlatego, że kwota odsetek, którą musimy zapłacimy bankowi, najczęściej jest wprost proporcjonalna do wysokości naszego kredytu oraz jego całego oprocentowania a także do długości spłaty. Istnieje jedna zasada naliczania odsetek zaś, jeśli tego dokonujemy zawsze musimy pamiętać, że oprocentowanie kredytu zawsze podawane jest w stosunku rocznym. Obecnie jest to jedyny sposób podawania oprocentowania. Taki sposób dotyczący nie tylko kredytów, oraz depozytów, ale także wszelkich płatności przeterminowanych. Wszystkie raty, jakie w naszym kredycie ustalił bank płacone, co miesiąc. Taka sytuacja oznacza, że także, co miesiąc bank oblicza odsetki. Odsetki te obliczone są od kwoty kapitału pozostałego do spłaty. Taka stopę procentowa oblicza się proporcjonalnie do ilości dni w danym miesiącu. Najczęściej przyjmuje się tutaj standardową liczbę dni, czyli 365 dni w roku.  

Kredyt gotówkowy na dowód

W niektórych instytucjach bankowych możliwe jest podjecie kredytu na dowód osobisty. W praktyce jednak przy podejmowaniu kredytu na dowód, wiele banków żąda od klienta także drugiego dowodu tożsamości, którym może być paszport, bądź też prawo jazdy, a także konto bankowe. W przypadku starania się o podjecie kredytu gotówkowego, nie trzeba żadnego zaświadczenia od pracodawcy o wysokości, co miesięcznych zarobków, jednakże potencjalny klient musi tu złożyć pisemne oświadczenie o wysokości własnych dochodów. Z tego też względu sprawdzona w tej sytuacji zostaje także zdolność i płynność finansowa kredytobiorcy. Kredyt gotówkowy otrzymywany na dowód osobisty stanowi znaczne ryzyko dla banku, dlatego by go uzyskać trzeba pogodzić się z pewnymi ograniczeniami. Najważniejsze, aby potencjalni klienci posiadali konta bankowe. Pierwszym z nich jest fakt, że kwoty, które można w ten sposób pożyczyć zazwyczaj nie są duże, zaś nigdy nie przekraczają dziesięciu tysięcy złotych. Należy przygotować się także na ewentualność, że nasza historia kredytowa zostanie sprawdzona w BIK. Wadą jest także to, że kredyty te, są znacznie wyżej oprocentowane, przez co stanowią wyższe koszty dla kredytobiorcy. Główną różnicą, jaka występuje pomiędzy kredytami jest cel, czyli ich przeznaczenie konsumpcyjne. Aby jednak uzyskać jeden i drugi musimy posiadać konta bankowe. Z tego też względu kredyty przeznaczone na samochód, zaś kredyt mieszkaniowy na dom. Inaczej funkcjonuje to w kredycie gotówkowym, w którym cel jego przeznaczenia jest dowolny, a przez to nie jest określony w umowie. Pieniądze, jakie otrzymaliśmy, w ramach zobowiązania od banku możemy przeznaczyć na wszystko, czego potrzebujemy oraz są przelewane na konto bankowe. Dostępne na rynku finansowym kredyty gotówkowe, udzielane są na różne okresy czasu, co zależy od wysokości kwoty, jaka zostaje przelana na konto kredytobiorcy. Dlatego też, mogą być to kredyty krótkoterminowe i długoterminowe. Niestety, kredyty gotówkowe mają jedną zasadniczą wadę, którą jest fakt, że są one oprocentowane znacznie wyżej aniżeli kredyty pozostałego typu.  

Bankowość elektroniczna

Dostęp do konta przez internet i telefon nie jest już dziś żadnym dodatkowym atutem banku, ale sprawą absolutnie podstawową. Nikogo nie dziwi robienie przelewów o trzeciej w nocy ani zakupy internetowe nad ranem. Cały czas jednak bankowość internetowa przysparza pewnych problemów, głównie zresztą natury bezpieczeństwa użytkowników i ich pieniędzy. Mówi się, że ryzyko tkwi w niepełnych systemach zabezpieczeń. Oczywiście, zawsze można poprawiać zabezpieczenia, ale do każdego zamka znajdzie się, prędzej czy później, wytrych. Najsłabszym ogniwem systemu zabezpieczeń są cały czas użytkownicy. Na maila z prośbą o hasło odpowiedzą 3 osoby na 10. To oznacza, że aż 30% użytkowników bankowości elektronicznej odda dostęp do swojego konta złodziejom, jeśli Ci o to po prostu poproszą. Zabezpieczenie bankowości elektronicznej to jedno, funkcjonalność- drugie. Wiele systemów bankowości elektronicznej to jedynie przedsionek do banku. Tak jest na przykład u jednego z liderów polskiej bankowości (nazwy nie podam, żeby im wstydu nie robić), gdzie wniosek o otwarcie konta składa się przez internet, a bank w ciągu 10 dni (!) zaprosi do oddziału na podpisanie umowy (zresztą w nie najmilszej atmosferze, bo klient w kolejce czeka pół godziny, a potem na stojąco przy okienku tkwi przez kolejne tyle, co dla bankowości elektronicznej jest jawną kpiną). Niektóre systemy nie oferują pełnej funkcjonalności, czyli na przykład nie obsługuje funduszy inwestycyjnych albo systemu wniosków. W niektórych bankach do tej pory nie wprowadzono własnego systemu szybkich przelewów i żeby zrobić zakupy użytkownik, nadal musi kopiować wszystkie dane między kartami przeglądarki internetowej, a znów w innym banku w imię bezpieczeństwa wydaje się użytkownikowi dziesięć różnych kart- do wypłat z bankomatu, płatności w sieci, wypłat w oddziale, bankowości przez telefon, bankowości przez SMS. Rzeczywiście, bezpieczne to jak nic innego, bo przez pół roku, aż konta ze złością nie zamknąłem, nie mogłem nawet zapamiętać, która karta do czego, a co tu dopiero mówić o numerach, pinach, kodach i kto wie czym jeszcze. Jest jednak kilka banków, które ideę bankowości elektronicznej rozumieją tak jak klienci- jako prostą, dostępna alternatywę dla oddziału, a nie jako coś, co ma chyba zmusić do częstszych wizyt w nim.  


Najnowsze komentarze
 • mielecmazi o Fundusz czy lokata
  Na funduszach to ja już się kiedyś naciąłem, miały być niezłe zyski a skończyło s...
 • Mr Konrad o Kredyt przez Internet
  Miałem zamiar wziąć kredyt przez internet bo znajomy mówił mi, że jest to teraz bardz...
 • Pan Kaczor o Pozyskiwanie klientów
  Na rynku jest teraz tak duża konkurencja, że zdobycie nowego klienta jest niezwykle trudn...
 • Dreemurr o Reklama firmy na zewnątrz
  Zlecanie reklamy firmy na zewnątrz ma zarówno swoje wady jak i zalety. Główną wadą je...
 • Glanas o Zasady inwestowania
  Ja bym powiedział, że główną zasadą inwestowania jest sprawdzenie ryzyka które podej...
zapalenie okostnej zęba
Szukaj
Ankieta - karty kredytowe

  Jakiej firmy posiadasz kartę kredytową?

  • Visa
  • Mastercard
  • American Express
  • JCB
  • Nie posiadam karty kredytowej

  Zobacz wyniki

Wideo - poradnik
finanse i biznes zasady inwestowania skuteczna reklama reklama firmy na zewnatrz promocja firmy pozyskiwanie klientow j 2 posty wiadomosci podatki w firmie modelowanie procesow biznesowych kredyt przez internet bankowosc hipoteczna bank co to takiego j 3 posty wiadomosci j 2 nieuczciwa konkurencja w biznesie fundusz czy lokata kontakty biznesowe biznesplan odnajdz sie w swiecie biznesu j 4 posty wiadomosci j 3 rozmowa kwalifikacyjna dlaczego ludzie lubia prace w domu robienie stron internetowych dorabianie do pensji praca dla mlodziezy j 5 posty wiadomosci j 4 rozwoj internetu ewenement chalupnictwo oferty pracy praca przy recenzjach j 6 posty wiadomosci j 5 skojarzenia samodyscyplina w pracy decyzja z dziecinstwa falszywy obraz policjanta choroby zawodowe j 7 posty wiadomosci j 6 zniszczone stawy praca ze zwierzetami chemiczne niebezpieczenstwa brak zasad bhp hobby j 8 posty wiadomosci j 7 praca kucharza bez wzgledu na zdrowie praca w kopalni bezpieczne niebezpieczne zajecie pozyczki j 9 posty wiadomosci j 8 koszty i odsetki mieszkanie na kredyt najtansze kredyty wysokosc i zdolnosc kredytowa tanie kredyty j 10 posty wiadomosci j 9 czym jest i do czego sluzy kalkulator kredytowy raty kredytowe zabezpieczenia kredytu kredyt gotowkowy na dowod bankowosc elektroniczna j 11 posty wiadomosci j 10 co to jest kredyt mieszkaniowy znaczenie zdolnosci kredytowej kupno mieszkania najlepsze kredyty prosta pozyczka j 12 posty wiadomosci j 11 euro konto kredytowe kredyt gotowkowy kredyty konsolidacyjne kredyt konsolidacyjny zobowiazania finansowe j 13 posty wiadomosci j 12 kredyty w euro zdolnosc kredytowa kredyty zabezpieczenie prawne kredytu najkorzystniejszy kredyt samochodowy j 14 posty wiadomosci j 13 podstawowe zasady kredytowania kredyty na dowod klasyfikacja kredytow rodzaje zabezpieczen kredytu zabezpieczenie osobiste kredytu j 15 posty wiadomosci j 14 zadania nbp druk obustronny znak wodny najslynniejszy polski falszerz banknot kolekcjonerski j 16 posty wiadomosci j 15 pieniadz papierowy prywatne ubezpieczenia zdrowotne czy warto kupowac pakiety ubezpieczen samochodowych jak okreslic czy warto kupic dany rodzaj ubezpieczenia narzedzia internetowe i wybor ofert ubezpieczenia j 17 posty wiadomosci j 16 wykupienie ubezpieczenia przy braniu kredytu na co uwazac podpisujac umowe ubezpieczenia dodatkowe ubezpieczenia samochodowe zakup ubezpieczenia w podrozy dodatkowe ubezpieczenia emerytalne j 18 posty wiadomosci j 17 nasze obowiazki i obowiazki ubezpieczyciela przy umowie ubezpieczenia jak znalezc najlepsze oferty ubezpieczen korzystanie z porad doradcow ubezpieczeniowych internet atrakcyjniejszy od rzeczywistosci internet szansa dla firm j 19 posty wiadomosci j 18 wspolczesny pomysl na zakupy psychologia w biznesie kryzys gospodarczy jak skutecznie napedzic rynek na nasza dzialalnosc porady kredytowe gdzie ich szukac j 20 posty wiadomosci j 19 kredyt dla firm szansa na rozwoj przedsiebiorstwa rynek ubezpieczeniowy marketing a zasady ekonomii jak skutecznie budowac wlasna firme jak dostac dobry kredyt posty wiadomosci j 20