Zniszczone stawy

Sportowcy za każdymi praktycznie zawodami wyznaczają nowe wyzwania dla ludzkiego organizmu. Są w stanie wykonywać niezwykłe wręcz wyczyny. Skaczą na wielkie wysokości. Rzucają ciężarami na duże odległości – podnoszą setki kilogramów. Kolarze osiągają prędkości rzędu osiemdziesięciu kilometrów na godzinę. To niesie jednak znaczne konsekwencje dla organizmu. Osoby wykonujące pracę sportowca narażają swoje zdrowie na wielki uszczerbek. Można powiedzieć, że rujnują sobie zdrowie. Wielu kolarzy traci na stare lata możliwość zginania kolan. Wielu z nich musi przechodzić operacje wymieniania powierzchni stawowych na tytanowe komponenty. Więcej nawet – bez tego nie byliby w stanie chodzić. Ścięgna są jedną z najmocniejszych tworzyw na świecie – dla przykładu ścięgno Achillesa zwykłego człowieka, który nigdy nie uprawiał sportu, może podtrzymać ciężar czterystu kilogramów. Kości udowe mają twardość betonu. Ale chrząstki są podatne na ścieranie i nie podlegają regeneracji. Dlatego też każdy człowiek wykonujący pracę sportowca musi bardzo szybko odchodzić na emeryturę, gdyż ciało nie wytrzymuje takich obciążeń. Zamiast cieszyć się zdrowiem, sportowcy kończą na wózkach inwalidzkich i pod nożami chirurgów. Wychodzi na to, że wszystko ma swoje ograniczenia – nawet ludzkie możliwości. Nie ma się zresztą czemu dziwić.

Praca ze zwierzętami

Osoby, które decydują się na pracę ze zwierzętami, zazwyczaj nie myślą o niebezpieczeństwach. Weterynaria jest dla przykładu silnie sfeminizowanym kierunkiem. Na roku jedynie piętnaście procent ludzi to mężczyźni. Można się zastanawiać dlaczego, czy jakaś wrodzona kobieca empatia nie ma tutaj wpływu. To jednak nieważne. Praca weterynarza jest zawodem, który wymaga zdecydowania i siły. Weterynarz nie leczy przecież jedynie małych piesków. Zdarzają się ciężkie pogryzienia, kiedy lekarz zada ból zwierzęciu i zostanie przez to zaatakowany. Są znane historie, kiedy nieostrożny wykonawca tego zawodu tracił dosłownie głowę. Na warszawskiej szkole główne gospodarstwa wiejskiego krąży opowieść o mężczyźnie, który zaszedł konia od tyłu i został kopnięty w głowę, co spowodowało jej urwanie. Zginął w jednej sekundzie. Praca weterynarza jest jedną z bardziej niebezpiecznych, choć oczywiście nie zawsze. W klinice małych zwierząt można co najwyżej zostać lekko pogryzionym. Jednak w przypadku kontaktu z większymi zwierzętami można nawet stracić życie, nie mówiąc o trwałym kalectwie. Psy maja mocne szczęki. Mogą zrywać ścięgna i więzadła, łamać kości. Konie mogą zmiażdżyć nogę swoim kopytem. Wystarczy wykonać jeden nieodpowiedni ruch. Całe szczęście takie rzeczy nie zdarzają się zazwyczaj zbyt często.

Chemiczne niebezpieczeństwa

Praca w laboratorium nie kojarzy się z niczym niebezpiecznym. Ludzie opracowują nowe kultury bakterii, które potem dodaje się do jogurtów. Mieszają substancje zapachowe. Chemicy odpowiadają za tworzenie nowych zapachów perfum. W tym wszystkim zapomina się, że chemik, czy biochemik ma zazwyczaj do czynienia z wieloma bardzo niebezpiecznymi substancjami. Niemal każdy student chemii miał w którymś momencie styczność z jakąś żrącą substancją. Na każdym roku krążą opowieści o kimś, kto zaniedbał procedury bezpieczeństwa i wystawił się na działanie groźnych dla zdrowia substancji. Wystarczy chwila nieuwagi, czy bezmyślności wywołanej zmęczeniem. Jeden niewprawny ruch i człowiek ląduje z ciężkim poparzeniem skóry. Rany wywołane chemikaliami goją się bardzo trudno i zostawiają głębsze bruzdy, niż poparzenie ogniem. Biochemicy z kolei pracują przy mikrobach. Zazwyczaj są to bakterie niegroźne dla życia. Zdarza się jednak, że ktoś ulega wypadkowi przy chorobach zakaźnych niebezpiecznych w stopniu ekstremalnym. Przykładem może być sytuacja, w której zdecydowano się usuwać zahibernowane bakterie cholery. W latach trzydziestych bakterie, przez nieuwagę jednego pracownika, uwolniły się i zaraziły kilku lekarzy. Zginęli oni w izolatkach, nie ma bowiem lekarstwa na tą chorobę. Nawet w laboratorium ludzie potrafią zginąć.

Brak zasad bhp

Oglądając stare zdjęcia z budowy wieżowców, możemy dojść do wniosku, że ludzie tam pracujący nie mieli za grosz rozumu. Pracując na wielkich wysokościach bez żenady nosili ciężkie elementy konstrukcyjne, idąc po belkach o szerokości trzydziestu centymetrów. Na wysokości sześćdziesięciu metrów wieje silny wiatr, nieosłabiony obecnością żadnych zasłon. Jeden podmuch mógł wytrącić budowlańca z równowagi i strącić w przepaść. Jednak to nie głupota była powodem takiego zachowania. Ludzie nie znali innej pracy. Nikt ich nie nadzorował. Nikt nie kazał im nosić kasków, ani innych zabezpieczeń. Także same urządzenia nie były niezabezpieczone. Wystarczy wspomnieć o setkach wypadków na roli. Dzieci dostawały ostre narzędzia, takie jak kosa. Nikt nie ustalał zasad bezpieczeństwa pracy, w związku z czym ludzie tracili kończyny i życie. Istnieje wiele udokumentowanych przypadków nieszczęść, za których winę ponosi jedynie brak przystosowania do warunków pracy. Kosa bez najmniejszego problemu przecina mięśnie i kości człowieka. Mimo tego ludzie zabierali ze sobą dzieci, pozwalali im stać blisko siebie. Jeden fałszywy ruch powodował, że dochodziło do tragedii. Dopiero wprowadzenie i przestrzeganie zasad bhp pozwoliło na zminimalizowanie ofiar przy niebezpiecznych zawodach. Podczas gdy ludzie nie myślą o takich rzeczach, trzeba im narzucić bezpieczne zachowania.

Hobby

Wielka liczba ludzi uprawia tak zwane sporty ekstremalne. Ryzykują oni ciężkimi uszkodzeniami ciała tylko po to, aby poczuć dreszcz emocji. Mówi się, że poszukują adrenaliny. Skaczą w przepaść na linie bungee, skaczą ze spadochronem, zdobywają szczyty bez żadnego zabezpieczenia, zdani na samych siebie. Zazwyczaj traktujemy ich jako hobbystów, choć trzeba przyznać, że spora część ludzi zarabia w ten sposób na życie. Weźmy chociażby znienawidzonych w społeczeństwie deskorolkarzy. Kojarzymy ich jako ludzi młodych, którzy dla zabicia czasu szaleją po chodnikach większych miast, kręcąc karkołomne hołubce. Przeciętny człowiek nie zdaje sobie jednak sprawy, że na deskorolce można zarabiać. Istnieje panteon słynnych zawodników, którzy doszli do perfekcji w wykonywanym przez siebie sporcie. Tony Hawk zarobił mnóstwo pieniędzy nie tylko na turniejach, ale i przy firmowaniu swoim nazwiskiem popularnej serii gier komputerowych. W zasadzie na każdym sporcie ekstremalnym można zarabiać. Jeśli nie na zawodach, to choć przy instruowaniu ludzi chcących przeżyć taki dreszcz. Można zostać instruktorem skoków spadochronowych, organizować spływy kajakowe, czy skoki na bungee. Tym samym praca staje się jednocześnie hobby, gdzie niebezpieczeństwo jest tylko jedną z rzeczy świadczących na korzyść tego zawodu.


Najnowsze komentarze
 • mielecmazi o Fundusz czy lokata
  Na funduszach to ja już się kiedyś naciąłem, miały być niezłe zyski a skończyło s...
 • Mr Konrad o Kredyt przez Internet
  Miałem zamiar wziąć kredyt przez internet bo znajomy mówił mi, że jest to teraz bardz...
 • Pan Kaczor o Pozyskiwanie klientów
  Na rynku jest teraz tak duża konkurencja, że zdobycie nowego klienta jest niezwykle trudn...
 • Dreemurr o Reklama firmy na zewnątrz
  Zlecanie reklamy firmy na zewnątrz ma zarówno swoje wady jak i zalety. Główną wadą je...
 • Glanas o Zasady inwestowania
  Ja bym powiedział, że główną zasadą inwestowania jest sprawdzenie ryzyka które podej...
Szukaj
Ankieta - karty kredytowe

  Jakiej firmy posiadasz kartę kredytową?

  • Visa
  • Mastercard
  • American Express
  • JCB
  • Nie posiadam karty kredytowej

  Zobacz wyniki

Kategorie
Wideo - poradnik
finanse i biznes zasady inwestowania skuteczna reklama reklama firmy na zewnatrz promocja firmy pozyskiwanie klientow j 2 posty wiadomosci podatki w firmie modelowanie procesow biznesowych kredyt przez internet bankowosc hipoteczna bank co to takiego j 3 posty wiadomosci j 2 nieuczciwa konkurencja w biznesie fundusz czy lokata kontakty biznesowe biznesplan odnajdz sie w swiecie biznesu j 4 posty wiadomosci j 3 rozmowa kwalifikacyjna dlaczego ludzie lubia prace w domu robienie stron internetowych dorabianie do pensji praca dla mlodziezy j 5 posty wiadomosci j 4 rozwoj internetu ewenement chalupnictwo oferty pracy praca przy recenzjach j 6 posty wiadomosci j 5 skojarzenia samodyscyplina w pracy decyzja z dziecinstwa falszywy obraz policjanta choroby zawodowe j 7 posty wiadomosci j 6 zniszczone stawy praca ze zwierzetami chemiczne niebezpieczenstwa brak zasad bhp hobby j 8 posty wiadomosci j 7 praca kucharza bez wzgledu na zdrowie praca w kopalni bezpieczne niebezpieczne zajecie pozyczki j 9 posty wiadomosci j 8 koszty i odsetki mieszkanie na kredyt najtansze kredyty wysokosc i zdolnosc kredytowa tanie kredyty j 10 posty wiadomosci j 9 czym jest i do czego sluzy kalkulator kredytowy raty kredytowe zabezpieczenia kredytu kredyt gotowkowy na dowod bankowosc elektroniczna j 11 posty wiadomosci j 10 co to jest kredyt mieszkaniowy znaczenie zdolnosci kredytowej kupno mieszkania najlepsze kredyty prosta pozyczka j 12 posty wiadomosci j 11 euro konto kredytowe kredyt gotowkowy kredyty konsolidacyjne kredyt konsolidacyjny zobowiazania finansowe j 13 posty wiadomosci j 12 kredyty w euro zdolnosc kredytowa kredyty zabezpieczenie prawne kredytu najkorzystniejszy kredyt samochodowy j 14 posty wiadomosci j 13 podstawowe zasady kredytowania kredyty na dowod klasyfikacja kredytow rodzaje zabezpieczen kredytu zabezpieczenie osobiste kredytu j 15 posty wiadomosci j 14 zadania nbp druk obustronny znak wodny najslynniejszy polski falszerz banknot kolekcjonerski j 16 posty wiadomosci j 15 pieniadz papierowy prywatne ubezpieczenia zdrowotne czy warto kupowac pakiety ubezpieczen samochodowych jak okreslic czy warto kupic dany rodzaj ubezpieczenia narzedzia internetowe i wybor ofert ubezpieczenia j 17 posty wiadomosci j 16 wykupienie ubezpieczenia przy braniu kredytu na co uwazac podpisujac umowe ubezpieczenia dodatkowe ubezpieczenia samochodowe zakup ubezpieczenia w podrozy dodatkowe ubezpieczenia emerytalne j 18 posty wiadomosci j 17 nasze obowiazki i obowiazki ubezpieczyciela przy umowie ubezpieczenia jak znalezc najlepsze oferty ubezpieczen korzystanie z porad doradcow ubezpieczeniowych internet atrakcyjniejszy od rzeczywistosci internet szansa dla firm j 19 posty wiadomosci j 18 wspolczesny pomysl na zakupy psychologia w biznesie kryzys gospodarczy jak skutecznie napedzic rynek na nasza dzialalnosc porady kredytowe gdzie ich szukac j 20 posty wiadomosci j 19 kredyt dla firm szansa na rozwoj przedsiebiorstwa rynek ubezpieczeniowy marketing a zasady ekonomii jak skutecznie budowac wlasna firme jak dostac dobry kredyt posty wiadomosci j 20