Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna to okazja aby osobiści przedstawić pracodawcy wszystkie swoje atuty. W czasie rozmowy kwalifikacyjnej spotykamy się z pracodawcą pierwszy raz. Jeśli dobrnęliśmy do etapu rozmowy kwalifikacyjnej to jest to dobry znak – oznacza to, że ewentualny pracodawca docenił nasze kwalifikacje i umiejętności i teraz chce poznać nas osobiście. Na tym etapie starania się o pracę bardzo ważne jest pierwsze wrażenie jakie wywrzemy podczas rozmowy, dlatego szczególną wagę przykładamy do wyglądu. Nie ma reguły co do stroju, jaki powinniśmy założyć. Zależy to od branży w której staramy się o pracę. Jeżeli będzie to praca biurowa to strój musi być skromny, schludny i elegancki w stonowanych kolorach. Jeżeli będziemy pracować w agencji reklamowej możemy pozwolić sobie na trochę ekstrawagancji. Ważne by strój nie był nudny i pozwolił nam się w pewien sposób wyróżnić spośród kandydatów. Należy opracować sobie wcześniej odpowiedzi na standardowe pytania zadawane w rozmowach kwalifikacyjnych, tak aby jak najmniej pytań mogło nas podczas rozmowy zaskoczyć, sprawimy wtedy wrażenie ludzi pewnych swoich racji.

Dlaczego ludzie lubią pracę w domu

Ktoś, kto uwielbia chodzenie do pracy, może nie rozumieć powodów, dla których ludzie decydują się na pracę w domu. Wykonywanie zawodu w zaciszu własnego mieszkania jest bowiem pozbawione wszelkich interakcji międzyludzkich. Człowiek, który pracuje w ten sposób nie musi wychodzić, nie musi spotykać się ze swoimi współpracownikami. Jest tylko on i jego zawód. On i zadanie do wykonania. W tej pracy najważniejsze jest jednak wcale nie poczucie odosobnienia. Praca w domu umożliwia ludziom zaplanowanie każdego dnia. Posiadanie pełnej kontroli nad sposobem spędzania czasu. Chodzi o to, że ludzie mogą samodzielnie kontrolować ile czasu przeznaczają na pracę. Mogą wybrać moment, w którym pracują optymalnie. Mogą co więcej brać wolne kiedy tylko chcą. Bez pytania o pozwolenie od szefa i bez jakichkolwiek ograniczeń i zobowiązań. Brak interakcji społecznych może być swego rodzaju niedogodnością, ale tylko dla ludzi, którzy lubią przebywać w towarzystwie. Większość osób decydujących się na pracę zdalną to introwertycy. Osoby potrafiące przebywać w odosobnieniu. Które nie szukają dystraktorów w postaci interakcji z innymi ludźmi. Którzy nie znajdują żadnej przyjemności w prowadzeniu czczych rozmów ze współpracownikami. Praca w domu jest dla niektórych jedynym możliwym wyjściem. Dla innych – dla zdecydowanej większości ludzi, jest absolutnie niewykonalna.

Robienie stron internetowych

Projektowanie stron internetowych jest doskonałym przykładem pracy wykonywanej zdalnie. Człowiek nie musi być obecny w żadnym konkretnym miejscu, w związku z tym, że sam produkt jest umiejscowiony w świecie wirtualnym. W związku z rozwojem Internetu powstało zapotrzebowanie na mnóstwo specjalistów, których jedynym zadaniem jest poprawne tworzenie treści, które są wrzucane do sieci. Całe firmy zatrudniają dziesiątki informatyków biegłych w tej sztuce. Naukowcy eksplorują ten temat. Tworzą badania z zakresu tego, jak zwykły człowiek postrzega daną treść umieszczoną w Internecie. Pytanie dlaczego ludzie godzą się na taką pracę? Pracowanie w domu jest niewątpliwie wygodne, jednak nie wymusza spotkania z ludźmi. Człowiek projektujący strony pracuje samodzielnie. Jego praca nie jest w żaden sposób związana z interakcją z innymi osobami. Łączy się to poniekąd z mitem „mózgowca”. Ludzie zajmujący się ścisłymi przedmiotami są zazwyczaj przyporządkowani do grupy introwertyków – osób, które nie potrzebują zbyt wielu kontaktów ze społeczeństwem. Osób, które doskonale czują się we własnym towarzystwie. Taka praca jest dla nich niewątpliwie wygodna, bowiem informatyk projektujący strony nie musi wcale przebywać w towarzystwie innych ludzi. Dlatego też ta profesja skupia osoby tylko tego pokroju.

Dorabianie do pensji

Nie ma się co oszukiwać – pensja minimalna jest w dzisiejszych czasach żałosna. Ledwie wystarczy do opłacenia rachunków. Większość osób nie ma żadnych oszczędności. Muszą wszystkie środki przeznaczać na utrzymanie domu i wyżywienie, bez żadnych dodatkowych luksusów. Nic więc dziwnego, że ludzie starają się w jakiś sposób dorobić do tej pensji. Część pracuje na pół etatu w innym zawodzie, ale obecnie jeszcze częstszym podejściem jest znalezienie pracy w domu. Wykonywanej po prostu zdalnie. Do najczęstszych sposobów należy popularny ostatnio marketing szeptany, polegający na zachwalaniu produktów w sieci, na rozmaitych forach. Równie częstym sposobem dorabiania jest wywoływanie dyskusji na temat produktów, tak zwany amplyfying. Można prowadzić branżowego bloga, który jest sponsorowany przez którąś z wielkich firm. Taka osoba jest wtedy nazywana ambasadorem marki. Ten sposób dorabiania pozwala na zarobienie kilku setek do pensji. Zmieniają one znacznie sytuację materialną takich osób. Wreszcie mogą one sobie pozwolić na zakup ubrań, czy sprzętów użytku domowego. Jest to jednak okupione wielogodzinną pracą dodatkową, której ciężar łagodzi jedynie to, że może być wykonywana w domu. Pracownicy dorabiający do pensji mają znacznie mniej czasu dla siebie, ale przynajmniej mogą zacząć normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

Praca dla młodzieży

Wraz ze zmianą epok kulturowych, zmienia się również podejście ludzi do pracowania. Dla przykładu w okresie powojennym wielki nacisk stawiano na efektywność pracy. Winę za to ponosi nie tylko propaganda peerelowska. Nie chodziło jedynie o wypracowanie tej normy w wysokości większej niż sto procent. Także w krajach kapitalistycznych kładziono duży nacisk efektywność wykonywanej pracy. Można wręcz powiedzieć, że człowiek żył swoim zawodem. Zajęcie zawodowe było dla niego nie tylko środkiem do utrzymania się, ale i powodem dumy. Stąd też powiedzenie, że żadna praca nie hańbi. Każdy człowiek odważny na tyle, aby wziąć swój los we własne ręce zasługiwał na szacunek. Dziś ważne jest przede wszystkim to, w jakiej atmosferze przyszło ludziom pracować. Liczy się koleżeństwo. Liczba interakcji społecznych. Także zapłata. Cena usług, jakie ludzie świadczą jest ważniejsza niż zadowolenie z wykonywania pracy, bowiem każdy zawód jest traktowany jako rzecz nudna. Dziś jednak możemy zauważyć pewne zmiany. Młodzi ludzie coraz częściej podkreślają wagę efektywności. Chcą być rozliczani z własnej pracy. Nie chcą pracować w zespole. Dlatego też rośnie popularność zawodu wykonywanego w domu. Chodzi o to, że człowiek nie będąc zmuszonym do współpracy z innymi osobami, sam odpowiada za wykonywane przez niego czynności. Tym samym staje się prawdziwym panem własnego losu.


Najnowsze komentarze
 • mielecmazi o Fundusz czy lokata
  Na funduszach to ja już się kiedyś naciąłem, miały być niezłe zyski a skończyło s...
 • Mr Konrad o Kredyt przez Internet
  Miałem zamiar wziąć kredyt przez internet bo znajomy mówił mi, że jest to teraz bardz...
 • Pan Kaczor o Pozyskiwanie klientów
  Na rynku jest teraz tak duża konkurencja, że zdobycie nowego klienta jest niezwykle trudn...
 • Dreemurr o Reklama firmy na zewnątrz
  Zlecanie reklamy firmy na zewnątrz ma zarówno swoje wady jak i zalety. Główną wadą je...
 • Glanas o Zasady inwestowania
  Ja bym powiedział, że główną zasadą inwestowania jest sprawdzenie ryzyka które podej...
tuja szmaragd
Szukaj
Ankieta - karty kredytowe

  Jakiej firmy posiadasz kartę kredytową?

  • Visa
  • Mastercard
  • American Express
  • JCB
  • Nie posiadam karty kredytowej

  Zobacz wyniki

Wideo - poradnik
finanse i biznes zasady inwestowania skuteczna reklama reklama firmy na zewnatrz promocja firmy pozyskiwanie klientow j 2 posty wiadomosci podatki w firmie modelowanie procesow biznesowych kredyt przez internet bankowosc hipoteczna bank co to takiego j 3 posty wiadomosci j 2 nieuczciwa konkurencja w biznesie fundusz czy lokata kontakty biznesowe biznesplan odnajdz sie w swiecie biznesu j 4 posty wiadomosci j 3 rozmowa kwalifikacyjna dlaczego ludzie lubia prace w domu robienie stron internetowych dorabianie do pensji praca dla mlodziezy j 5 posty wiadomosci j 4 rozwoj internetu ewenement chalupnictwo oferty pracy praca przy recenzjach j 6 posty wiadomosci j 5 skojarzenia samodyscyplina w pracy decyzja z dziecinstwa falszywy obraz policjanta choroby zawodowe j 7 posty wiadomosci j 6 zniszczone stawy praca ze zwierzetami chemiczne niebezpieczenstwa brak zasad bhp hobby j 8 posty wiadomosci j 7 praca kucharza bez wzgledu na zdrowie praca w kopalni bezpieczne niebezpieczne zajecie pozyczki j 9 posty wiadomosci j 8 koszty i odsetki mieszkanie na kredyt najtansze kredyty wysokosc i zdolnosc kredytowa tanie kredyty j 10 posty wiadomosci j 9 czym jest i do czego sluzy kalkulator kredytowy raty kredytowe zabezpieczenia kredytu kredyt gotowkowy na dowod bankowosc elektroniczna j 11 posty wiadomosci j 10 co to jest kredyt mieszkaniowy znaczenie zdolnosci kredytowej kupno mieszkania najlepsze kredyty prosta pozyczka j 12 posty wiadomosci j 11 euro konto kredytowe kredyt gotowkowy kredyty konsolidacyjne kredyt konsolidacyjny zobowiazania finansowe j 13 posty wiadomosci j 12 kredyty w euro zdolnosc kredytowa kredyty zabezpieczenie prawne kredytu najkorzystniejszy kredyt samochodowy j 14 posty wiadomosci j 13 podstawowe zasady kredytowania kredyty na dowod klasyfikacja kredytow rodzaje zabezpieczen kredytu zabezpieczenie osobiste kredytu j 15 posty wiadomosci j 14 zadania nbp druk obustronny znak wodny najslynniejszy polski falszerz banknot kolekcjonerski j 16 posty wiadomosci j 15 pieniadz papierowy prywatne ubezpieczenia zdrowotne czy warto kupowac pakiety ubezpieczen samochodowych jak okreslic czy warto kupic dany rodzaj ubezpieczenia narzedzia internetowe i wybor ofert ubezpieczenia j 17 posty wiadomosci j 16 wykupienie ubezpieczenia przy braniu kredytu na co uwazac podpisujac umowe ubezpieczenia dodatkowe ubezpieczenia samochodowe zakup ubezpieczenia w podrozy dodatkowe ubezpieczenia emerytalne j 18 posty wiadomosci j 17 nasze obowiazki i obowiazki ubezpieczyciela przy umowie ubezpieczenia jak znalezc najlepsze oferty ubezpieczen korzystanie z porad doradcow ubezpieczeniowych internet atrakcyjniejszy od rzeczywistosci internet szansa dla firm j 19 posty wiadomosci j 18 wspolczesny pomysl na zakupy psychologia w biznesie kryzys gospodarczy jak skutecznie napedzic rynek na nasza dzialalnosc porady kredytowe gdzie ich szukac j 20 posty wiadomosci j 19 kredyt dla firm szansa na rozwoj przedsiebiorstwa rynek ubezpieczeniowy marketing a zasady ekonomii jak skutecznie budowac wlasna firme jak dostac dobry kredyt posty wiadomosci j 20