Nieuczciwa konkurencja w biznesie

Otwierając własną firmę trzeba mieść świadomość tego, że na rynku nie jesteśmy sami. Nasza firma działa w środowisku, gdzie mogą pojawić się (lub już działają) firmy świadczące podobne usługi. Wówczas zarówno my jak i nasi rynkowi przeciwnicy musimy walczyć o klienta, stosując różnego rodzaju chwyty i zabiegi marketingowe. Trzeba jednak pamiętać, że konkurencja pomiędzy dwoma firmami nie musi być wcale fair, czyli czysta. Nieczystą konkurencją może być między innymi powielanie etykiety towaru bądź napisanie bardzo podobnej, nie jest to dobra rzecz ponieważ firma, która napisała ją samodzielnie traci bardzo wiele.

Nie tylko klientów ale również szacunek, ponieważ część ludzi może uznać, iż to ta firma skopiowała tekst od swojej konkurencji. Konkurencją taką uznawane jest również zrobienie bardzo podobnego logo czy też kolorystyka towaru. Oczywiście istnieje wiele więcej tego typu „konkurencji”, poza opisywaną wyżej można również pominąć ważną informację jak na przykład pochodzenie dane produktu czy też dokładny jego opis. Często firmy farmaceutyczne ukrywają właśnie jedną z ważniejszych rzeczy, czyli skutki uboczne. Nie spotkamy żadnej reklamy leków, które mają opisane skutki uboczne danego leku, a to bardzo źle ponieważ dana firma nie mówi wszystkiego co chce konsument wiedzieć. Prawo w naszym państwie nie jest dobrze uregulowane dlatego firmy które korzystają z tego typu rozwiązań nie muszą ponieść żadnej odpowiedzialności prawnej. Dzieje się to dla tego, że w Polsce nie mamy dobrego rozwiązania tego problemu, nie wiemy w ogóle jak sobie z tym radzić, a traci na tym nie tylko sama firma ale też państwo, ponieważ firmy które stosują takie chwyty sprzedają taniej produkt który jest złudnie podobny do prawdziwego. A więc państwo dostaje mniej pieniędzy ze sprzedaży tego towaru. Podczas kryzysów taka konkurencja kwitnie bardzo, ponieważ wtedy to zwraca się najmniej uwagi na takie rzeczy jak logo firmy czy też etykieta. Co więcej nieuczciwa konkurencja to również psucie wizerunku w oczach kontrahentów i utrudnianie kontaktów z nimi. W tej kwestii właściciele konkurencyjnych przedsiębiorstw wykazują się ogromną kreatywnością i poza typowymi elementami gry jak rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o firmie dodatkowo dochodzi jeszcze zawieranie korzystniejszych umów, podbieranie towaru czy też zabieranie najciekawszych promocji i zleceń. Przez to wszystko kontrahenci nie z każdą firmą chcą współpracować, a podkopany wizerunek nie tak łatwo jest odbudować. W takich czasach chodzi tylko o sprzedaż towaru a nie o jakość. I właśnie wtedy nieuczciwa walka o każdego klienta jest bardzie agresywna niż w „normalnych” czasach.

Fundusz czy lokata

Przed tym problemem stoi bardzo wielu inwestorów w dzisiejszych czasach. Nie wiedzą oni czy zdecydować się na fundusz inwestycyjny czy też na lokatę w danym banku. Na początek może jednak przedstawmy te dwa różne produkty. dopiero po krótkiej charakterystyce możliwe będzie określenie, który z nich jest faktycznie korzystniejszy i atrakcyjniejszy dla inwestorów. Zatem funduszem inwestycyjnym nazywamy instytucję inwestowania zbiorowego, podstawowym przedmiotem działania jest lokowanie pieniędzy wszystkich klientów, środków pieniężnych. Środki te lokowane są najczęściej na giełdzie papierów wartościowych przykładem takich lokacji jest na przykład inwestycja w akcje danej firmy czy też bony skarbowe.

Inwestycje te dokonywane są w dużych odstępach czasowych, może to być kilka miesięcy lecz równie dobrze możemy mieć zainwestowane pieniądze na kilka lat. W przeciwieństwie do lokat bankowych tutaj możemy wycofać swoje pieniądze nawet wtedy gdy dokonaliśmy już inwestycji. Lokaty natomiast to depozyty bankowe, deponują one nasze środku na określony z góry czas, nie ma tak jak w przypadku funduszu inwestycyjnego. Okres ten zostaje z góry określony przez właściciela banku. Po skończeniu takowego okresu właściciel środków które wpłacił na lokatę otrzymuje środki wraz z odsetkami, w zależności od banku mamy je ustalone. Z racji tego, że wiemy jaki procent odsetek mamy oraz czas w jakim te odsetki będą rosły możemy bardzo łatwo obliczyć ile dostaniemy takowych odsetek. Zwykle czas w jakim dostajemy te odsetki to od dwóch tygodni do sześciu miesięcy. Tak więc jest spora różnica pomiędzy tymi dwoma formami, w zależności od tego kiedy i jak chcemy mieć wypłacane środku możemy zainwestować naszą gotówkę, wybór należy do Ciebie. Osobiście polecam fundusz inwestycyjny ponieważ w każdym momencie możemy wybrać sobie pieniądze z zyskiem nie czekając na jakiekolwiek procenty. Oczywiście osoby, które nie lubią ryzyka nie powinny decydować się na fundusz ponieważ mimo, iż pieniądze można wypłacić szybko i bez problemów bardzo często może się okazać, że fundusze na które przeznaczyliśmy nasze środki obniżyły swoją wartość, a my otrzymamy niższą wartość niż wpłacaliśmy. Dlatego też podejmując decyzję o wyborze rodzaju inwestycji należy dokładnie przeanalizować ewentualne ryzyko. Tylko wówczas będziemy mieli świadomość możliwych problemów jak również będziemy mogli przygotować się na ewentualne straty lub po prostu wybierzemy inny fundusz, który jest pewniejszy od tego, który wybraliśmy.

Kontakty biznesowe

Jak już wymieniłem w innym artykule na tej stronie, kontakty biznesowe są priorytetem podczas zakładania i utrzymania firmy, niezależnie od profilu jej działalności. Od nich zależy bardzo dużo ponieważ może być to ogromna sieć osób które będą reklamowały naszą nowo powstałą firmę. Bez tego ciężko jest utrzymać firmę tak aby zarabiała spore sumy a nie ukrywajmy że każda osoba która zakłada firmę chce właśnie tego by ona zarabiała znaczne ilości pieniędzy. Oczywiście musimy się również zastanowić jak potrzymać takie kontakty biznesowe tak aby przynosiły one non stop jakieś zyski. Trzeba oczywiście poświęcić trochę czasu aby je zdobyć ale również sporo należy poświęcić na to aby je utrzymać w dobrym stopniu.

Nie będzie nas nikt polecał jeżeli spotkamy się tylko raz czy dwa, na takie kontakty trzeba zacznie więcej spotkań biznesowych i sporo czasu aby one dobrze rozkwitły. Źródłem zdobywania takowych kontaktów jest prasa oraz jedno z najczęściej wymienianych źródeł w dzisiejszych czasach czyli Internet. To właśnie one pomagają nam znaleźć odpowiednie osoby które pomogą nam w rozwoju naszej firmy. Jeżeli korzystamy z tego drugiego źródła czyli Internetu nie możemy się ograniczać do jednego portalu, należy ich szukać bardzo dużo ponieważ nie wiemy na jakie osoby można trafić na każdym z nich. Przy odrobinie szczęścia to właśnie na wielu portalach możemy natrafić na ludzi których szukamy czy też potrzebujemy. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z kimś kto się na tym zna, może być to reklamodawca czy też jakaś osoba która ukończyła odpowiednie kursy. Innym sposobem na pozyskanie kontaktów biznesowych, które pomogą nam w prowadzeniu firmy są także różnego rodzaju konferencje, targi i konwenty poświęcone branży, w której działamy. Podczas takich spotkań możemy odnaleźć ludzi, którzy nie tylko świadczą podobne usługi, ale także podwykonawców, a często i nowych zleceniodawców. Dlatego też myśląc o rozwoju własnej firmy warto pojawiać się na tego typu eventach. Tym bardziej, że znajomości, które tam nawiążemy możemy wykorzystywać nie tylko do promowania naszej firmy, ale przede wszystkim do uzyskiwania korzystniejszych zleceń, promocyjnych cen czy atrakcyjnych promocji. Wszystko to przyda się w prowadzeniu firmy. Podsumowując nie musimy się wcale na tym znać, wystarczy mieć dobre kontakty aby osiągnąć swój cel, oczywiście lepiej jest mieć takie umiejętności, a nie zlecać tego komuś obcemu.

Biznesplan

Zaczniemy od tego czym jest biznesplan i co takiego on robi. Więc tak, biznesplan jest jedną z najważniejszych rzeczy jaką potrzebuje osoba, która chce założyć swoją własną firmę. Jest to element strategiczny w którym musimy obmyślić jak nasza firma ma pracować oraz co wykonywać przez kilka kolejnych lat. Każdy biznes plan powinien zawierać kilka podstawowych elementów takich jak: charakterystyka działalność firmy, analiza rynku, analiza konkurencji, określenie najważniejszych celów strategicznych, analiza SWAT (czyli przedstawienie, korzyści, zysków, strat oraz wad), a także perspektywy rozwoju i strategię rozwoju jaką ma przyjąć firma.

Z pozoru wydaje się to bardzo trudne i skomplikowane jednak jeśli tylko zrozumiemy czym są poszczególne elementy nie będziemy mieli większych trudność z przygotowaniem odpowiedniego biznes planu. Tym bardziej, że w Internecie mamy dostępnych setki wzorów biznes planów, które z powodzeniem mogą posłużyć nam jako podpowiedź w przygotowaniu naszego biznes planu. Warto go mieć ponieważ bez dobrego biznes planu żadna firma nie może zostać założona ponieważ nie dostaniemy wtedy żadnego kredytu w banku oraz nie dostaniemy bardzo ważnych rzeczy które są potwierdzeniem otwarcia nowej firmy na rynku. Sporządzany jest on najczęściej na potrzeby jakiegoś banku w którym chcemy wziąć ten kredyt na firmę. Oczywiście potrzebujemy tego również po to aby dostać dotacje z unii europejskiej. Potencjalny klient banku musi wykazać się tym, że firma będzie prosperowała na tyle długo aby spłacić kredyt, oraz mieć jakieś zyski z tego. W przeciwnym razie nie dostanie taka osoba żadnego kredytu a więc będzie miała utrudnione zadanie z założeniem nowej firmy na rynku nie tylko polskim ale i na świecie. Oczywiście biznes plan nie jest potrzebny tylko nowo otwartym firmą. Potrzebują go również firmy które prosperują już na rynku w celu sprawniejszego działania bądź zmienienia taktyki. Pozwoli to na lepsze wpływy, ponieważ gdy firma zmienia taktykę to robi to po to aby zarobić znacznie więcej niż do tej pory. Biznesplan powinien pomóc w wyborze kilku wariantów, które mogą pomóc firmie dobrze zarabiać oraz utrzymać się na rynku dłużej. Tak więc bez biznesplanu żadna firma nie może prosperować czy też zostać otwarta bo po prostu jest to jedna z najważniejszych rzeczy w firmie. Tak jak wcześniej pisałem nie dostaniemy bez tego żadnego kredytu czy też potwierdzenia założenia nowej firmy, jednym zdaniem bez biznesplanu nie otworzymy żadnej firmy ani nie utrzymamy jej dobrze.

Odnajdź się w świecie biznesu

Jedną z popularniejszych form zatrudnienia, jest na chwilę obecną, otworzenie własnego biznesu. Dzięki samozatrudnieniu nie trzeba przejmować się wymaganiami pracodawcy, a przede wszystkim nie trzeba się martwić o zwolnienie. W końcu to my sami decydujemy o swoim losie. Jednak osoby, które nie znają się na prowadzeniu firmy i nie mają pojęcia o świecie biznesu powinny się nieco doszkolić. Tylko w ten sposób bowiem będą mogły poznać tajniki sukcesu, a ich firma będzie przynosić zyski. Dlatego też przygotowano mały poradnik, w którym scharakteryzowano co początkujący, nowy przedsiębiorca powinien wiedzieć przed założeniem swojej własnej firmy.

Mimo, że poradnik będzie bardzo krótki w sposób wyczerpujący i przystępny opisze on najważniejsze kwestie związane z biznesem. Zatem po pierwsze, gdy chcesz założyć swoją firmę musisz stanąć przed ciężkim zadaniem jakim jest biznesplan. Bez tego nie otworzysz nawet małej firmy, po prostu żadnej. Aby założyć własną firmę należy przemyśleć wiele rzeczy. Między innymi to co będzie ona robiła oraz jak to będzie wykonywane. Przed nowym przedsiębiorcą czeka ciężka robota ponieważ musi on przemyśleć bardzo wiele rzeczy i zastanowić się nad korzystną dla niego ofertą. W grę może wejść również współpraca z przyjacielem bądź osobą której nie znamy prawie w ogóle. Tak więc należy się również zastanowić czy chcemy sami otworzyć firmę czy też wchodzimy w jakąś spółkę. Oczywiście poza tym nie możemy zapominać o pracownikach. W większości przypadków są oni potrzebne aby firma bardzo dobrze prosperowała, jeżeli będziemy chcieli zatrudnić kogoś to należy szukać odpowiedniej osoby o kwalifikacjach dobrych do wykonania tych zawodów, bądź jednego zawodu jaki firma potrzebuje najbardziej. Oczywiście przed nowym założycielem firmy stoi bardzo ciężkie zadanie jakim jest zdobycie dużej ilości kontaktów. Pomaga to przetrwać na rynku ponieważ zna nas więcej osób tak więc może nas polecić czy też zaufać i zlecić jakaś pracę. Kontakty są bardzo ważnym elementem przy zakładaniu firmy i nie tylko, zawsze są one przydatne ponieważ nigdy nie wiadomo kto będzie chciał coś od nas a tak to może polecić właśnie twoją firmę znacznie więcej osób, czyli ją zareklamować. A gdy mamy już dobrą reklamę to łatwo o potencjalnych klientów czy też dobrej opinii o naszej nowo powstałej firmie. Przed nowym przedsiębiorcą stoi naprawdę wiele wyzwań, lecz jeżeli jest on dobry poradzi sobie z nimi.


Najnowsze komentarze
 • mielecmazi o Fundusz czy lokata
  Na funduszach to ja już się kiedyś naciąłem, miały być niezłe zyski a skończyło s...
 • Mr Konrad o Kredyt przez Internet
  Miałem zamiar wziąć kredyt przez internet bo znajomy mówił mi, że jest to teraz bardz...
 • Pan Kaczor o Pozyskiwanie klientów
  Na rynku jest teraz tak duża konkurencja, że zdobycie nowego klienta jest niezwykle trudn...
 • Dreemurr o Reklama firmy na zewnątrz
  Zlecanie reklamy firmy na zewnątrz ma zarówno swoje wady jak i zalety. Główną wadą je...
 • Glanas o Zasady inwestowania
  Ja bym powiedział, że główną zasadą inwestowania jest sprawdzenie ryzyka które podej...
busymonachium.pl/busy/
Szukaj
Ankieta - karty kredytowe

  Jakiej firmy posiadasz kartę kredytową?

  • Visa
  • Mastercard
  • American Express
  • JCB
  • Nie posiadam karty kredytowej

  Zobacz wyniki

Kategorie
Wideo - poradnik
finanse i biznes zasady inwestowania skuteczna reklama reklama firmy na zewnatrz promocja firmy pozyskiwanie klientow j 2 posty wiadomosci podatki w firmie modelowanie procesow biznesowych kredyt przez internet bankowosc hipoteczna bank co to takiego j 3 posty wiadomosci j 2 nieuczciwa konkurencja w biznesie fundusz czy lokata kontakty biznesowe biznesplan odnajdz sie w swiecie biznesu j 4 posty wiadomosci j 3 rozmowa kwalifikacyjna dlaczego ludzie lubia prace w domu robienie stron internetowych dorabianie do pensji praca dla mlodziezy j 5 posty wiadomosci j 4 rozwoj internetu ewenement chalupnictwo oferty pracy praca przy recenzjach j 6 posty wiadomosci j 5 skojarzenia samodyscyplina w pracy decyzja z dziecinstwa falszywy obraz policjanta choroby zawodowe j 7 posty wiadomosci j 6 zniszczone stawy praca ze zwierzetami chemiczne niebezpieczenstwa brak zasad bhp hobby j 8 posty wiadomosci j 7 praca kucharza bez wzgledu na zdrowie praca w kopalni bezpieczne niebezpieczne zajecie pozyczki j 9 posty wiadomosci j 8 koszty i odsetki mieszkanie na kredyt najtansze kredyty wysokosc i zdolnosc kredytowa tanie kredyty j 10 posty wiadomosci j 9 czym jest i do czego sluzy kalkulator kredytowy raty kredytowe zabezpieczenia kredytu kredyt gotowkowy na dowod bankowosc elektroniczna j 11 posty wiadomosci j 10 co to jest kredyt mieszkaniowy znaczenie zdolnosci kredytowej kupno mieszkania najlepsze kredyty prosta pozyczka j 12 posty wiadomosci j 11 euro konto kredytowe kredyt gotowkowy kredyty konsolidacyjne kredyt konsolidacyjny zobowiazania finansowe j 13 posty wiadomosci j 12 kredyty w euro zdolnosc kredytowa kredyty zabezpieczenie prawne kredytu najkorzystniejszy kredyt samochodowy j 14 posty wiadomosci j 13 podstawowe zasady kredytowania kredyty na dowod klasyfikacja kredytow rodzaje zabezpieczen kredytu zabezpieczenie osobiste kredytu j 15 posty wiadomosci j 14 zadania nbp druk obustronny znak wodny najslynniejszy polski falszerz banknot kolekcjonerski j 16 posty wiadomosci j 15 pieniadz papierowy prywatne ubezpieczenia zdrowotne czy warto kupowac pakiety ubezpieczen samochodowych jak okreslic czy warto kupic dany rodzaj ubezpieczenia narzedzia internetowe i wybor ofert ubezpieczenia j 17 posty wiadomosci j 16 wykupienie ubezpieczenia przy braniu kredytu na co uwazac podpisujac umowe ubezpieczenia dodatkowe ubezpieczenia samochodowe zakup ubezpieczenia w podrozy dodatkowe ubezpieczenia emerytalne j 18 posty wiadomosci j 17 nasze obowiazki i obowiazki ubezpieczyciela przy umowie ubezpieczenia jak znalezc najlepsze oferty ubezpieczen korzystanie z porad doradcow ubezpieczeniowych internet atrakcyjniejszy od rzeczywistosci internet szansa dla firm j 19 posty wiadomosci j 18 wspolczesny pomysl na zakupy psychologia w biznesie kryzys gospodarczy jak skutecznie napedzic rynek na nasza dzialalnosc porady kredytowe gdzie ich szukac j 20 posty wiadomosci j 19 kredyt dla firm szansa na rozwoj przedsiebiorstwa rynek ubezpieczeniowy marketing a zasady ekonomii jak skutecznie budowac wlasna firme jak dostac dobry kredyt posty wiadomosci j 20