Zadania NBP

Jakie są główne zadania NBP? Czy od początku zajmował się on budżetem państwa?

Narodowy Bank Polski (NBP) jest to inaczej mówiąc polski bank centralny z siedzibą w Warszawie. Głównym celem działalności NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy równoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej Rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu NBP. Narodowemu Bankowi przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej. Do zadań jego należy również: organizowanie rozliczeń pieniężnych, prowadzenie gospodarki rezerwami dewizowymi, prowadzenie działalności dewizowej, prowadzenie bankowej obsługi budżetu państwa, regulowanie płynności banków i ich refinansowanie, kształtowanie warunków niezbędnych dla rozwoju systemu bankowego, opracowywanie statystyki pieniężnej oraz bankowej, bilansu płatniczego i międzynarodowej pozycji inwestycyjnej. NBP zaczął działać w 1945 r. Na początku funkcjonował, jako bank państwowy pod nadzorem ministra skarbu. Z końcem lat osiemdziesiątych zajmował się on już działalnością ogólnobankową.

Druk obustronny

Która z form zabezpieczeń nosi nazwę recto-verso? Na jakich dokumentach ta forma jest stosowana?

Pod pojęciem recto-verso rozumiemy druk obustronny (recto z prawej strony kartki książki albo broszury, verso z lewej strony). Przy pojedynczej kartce, recto oznacza przednią, verso natomiast tylną stronę zadrukowanej kartki. Jedna z form zabezpieczenia druku nosi nazwę recto-verso. Metoda ta polega na druku grafiki na stronie przedniej (recto) oraz odwrotnej (verso). Jeżeli będziemy oglądać grafikę oddzielnie mogą one nie nieść żadnej treści, ale dopiero oglądane pod światło, wspólnie utworzą one element znaczeniowy. Efekt ten zauważyć możemy w naszym prawie jazdy. By uzyskać dokładnie taki efekt, obie grafiki muszą być ze sobą bardzo dobrze spasowane. Jest to trudność techniczna w druku, przez co stanowi element zabezpieczenia dokumentu przed jego sfałszowaniem.

Znak wodny

Na jakich banknotach po raz pierwszy wykorzystano tą metodę zabezpieczeń? Do czego jeszcze były one stosowane? Co w Polsce jest najdawniejszym znakiem wodnym i na jakim dokumencie się on znajduje?

Znak wodny, nazywany jest również filigranem. Jest to charakterystyczny obraz, który widzialny jest w świetle, które uzyskiwane jest w czasie formowania papieru. Jest on widoczny tylko dzięki zróżnicowanej grubości warstwy papieru albo zagęszczeniu włókien. Aktualnie wykorzystywany jest on jako zabezpieczenie druku. Na początku znaki wodne powstawały podczas ręcznego czerpania papieru, dzięki przymocowanym do sita prostym, linearnym wizerunkom, które wykonywane były z cienkiego drutu. Warstwa papieru w tym miejscu była cieńsza, co pozwalało zobaczyć filigran przy spoglądaniu pod światło. Najstarsze znaki wodne odnaleziono na papierach włoskiej czerpalni w Fabriano z 1282 r. W naszym kraju najdawniejszym znakiem jest podwójny krzyż z papierni w Prądniku Czerwonym pod Krakowem z końca piętnastego wieku. Na początku stanowiły one prosty znak firmowy wytwórcy albo majstra, przedstawiały zwykle uproszczone, małe wizerunki heraldyczne, inicjały, symbole religijne, ulokowane pośrodku jednego półarkusza papieru. Od szesnastego wieku zaczęły oznaczać również gatunek oraz format papieru, znaki stawały się bogatsze, większe, umieszczane w kilku miejscach sita. Zaczęto również doceniać rolę znaku wodnego, jako jednego z dowodów autentyczności dokumentu. Po raz pierwszy znak wodny, jako zabezpieczenie banknotu wykorzystane zostało w Szwecji w 1661 r. w formie napisu Stokhols Banco Pappier iBanco. W naszym kraju wykorzystano go po raz pierwszy na banknotach Księstwa Warszawskiego.

Najsłynniejszy polski fałszerz

Jakie zabezpieczenie najtrudniej podrobić? Jak na początku sprawdzano podejrzane pieniądze? Kto był najsłynniejszym fałszerzem pieniędzy?

Fałszerstwa znaków pieniężnych towarzyszą człowiekowi od czasu pojawienia się w rozliczeniach monet i banknotów. Podrabianie albo przerabianie pieniądza i częstotliwość fałszerstw uzależniona jest i zależy od jego siły nabywczej na świecie. Znaczenie ma również sposób zabezpieczenia. Już w szóstym wieku przed naszą erą wyrabianie fałszywych monet było bardzo dużym problemem gospodarczym, tak, że w słynnych prawach Solona przewidziana była za to kara śmierci. Przez wiele wieków przestępcy pokrywali rdzeń, wykonany z nieszlachetnego metalu, cienką warstwą srebrnej blachy. Tak spreparowany pieniądz wprowadzano do obiegu, jako autentyczną monetę. Autentyczność podejrzanych monet sprawdzano przy pomocy ostrego narzędzia, ścinając kawałek obrzeża. Warto wspomnieć, że najtrudniejszym do podrobienia zabezpieczeniem jest banknot posiadający znak wodny zwany filigramem. W zabezpieczeniu tym spotyka się postacie (Polska, Anglia), architekturę (euro), zwierzęta (Burundi, Ghana, Kongo). Wspólną cechą znaku wodnego jest jego plastyczność, a w efekcie głębia rysunku. Fałszywy znak wodny ma obraz niewyraźny, tępy. Kiedy znak wodny ukaże się w promieniach lampy ultrafioletowej o intensywnym kolorze, wtedy taki banknot należy uważać za fałszywy. Najsłynniejszym polskim fałszerzem był Czesław Bojarski, który, mieszkał w Paryżu gdzie przez ponad piętnaście lat bardzo dobrze fałszował banknoty francuskie. Po 12 latach poszukiwań policji francuskiej udało się zlokalizować miejsce fałszowania banknotów oraz ująć sprawcę. Oszacowano, że Bojarski Czesław wyprodukował w sumie około jednego milina franków, za co został skazany na 20 lat więzienia.

Banknot kolekcjonerski

Z jakich powodów powstał banknot z wizerunkiem Jana Pawła II? Czyja dewiza oprócz jego pojawiła się na banknocie?

Banknoty o nominale 50zł z wizerunkiem papieża Jana Pawła II pojawiły się 16 października 2006 roku. Wtedy to właśnie przypadła rocznica rozpoczęcia pontyfikatu naszego papieża. Banknotów kolekcjonerskich o wymiarach 144 x 72 zostało wydrukowanych 2 000 000 sztuk. Produkcją ich zajęła się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Banknot przedstawiał portret Jana Pawła II z krzyżem pasterskim na tle stylizowanego globu ziemskiego. Papież, ubrany w szaty pontyfikalne, wykonuje gest pozdrowienia w ręku trzymając pastorał, jako symbol władzy papieskiej. W prawym dolnym rogu banknotu umieszczony został napis: „Jan Paweł II” i data pontyfikatu „16 X 1978–2 IV 2005”. Druga część banknotu przedstawia epizod, w trakcie Mszy św. inaugurującej pontyfikat Jana Pawła II, obrazuje szczególny związek papieża ze Stefanem Wyszyńskim. W czasie składania tzw. homagium przez kardynała, Jan Paweł II podniósł się i w pamiętnym geście wyraził swój szacunek dla prymasa Polski. Pod tekstem widoczny jest kontur kościoła oraz klasztoru na Jasnej Górze, natomiast pod sylwetkami obydwu postaci umieszczona została na wstęgach dewiza biskupia każdego z nich: „Totus Tuus” – dewiza Jana Pawła II i „Soli Deo” – dewiza kardynała Stefana Wyszyńskiego.


Najnowsze komentarze
 • mielecmazi o Fundusz czy lokata
  Na funduszach to ja już się kiedyś naciąłem, miały być niezłe zyski a skończyło s...
 • Mr Konrad o Kredyt przez Internet
  Miałem zamiar wziąć kredyt przez internet bo znajomy mówił mi, że jest to teraz bardz...
 • Pan Kaczor o Pozyskiwanie klientów
  Na rynku jest teraz tak duża konkurencja, że zdobycie nowego klienta jest niezwykle trudn...
 • Dreemurr o Reklama firmy na zewnątrz
  Zlecanie reklamy firmy na zewnątrz ma zarówno swoje wady jak i zalety. Główną wadą je...
 • Glanas o Zasady inwestowania
  Ja bym powiedział, że główną zasadą inwestowania jest sprawdzenie ryzyka które podej...
www.mebleteo.pl
Szukaj
Ankieta - karty kredytowe

  Jakiej firmy posiadasz kartę kredytową?

  • Visa
  • Mastercard
  • American Express
  • JCB
  • Nie posiadam karty kredytowej

  Zobacz wyniki

Wideo - poradnik
finanse i biznes zasady inwestowania skuteczna reklama reklama firmy na zewnatrz promocja firmy pozyskiwanie klientow j 2 posty wiadomosci podatki w firmie modelowanie procesow biznesowych kredyt przez internet bankowosc hipoteczna bank co to takiego j 3 posty wiadomosci j 2 nieuczciwa konkurencja w biznesie fundusz czy lokata kontakty biznesowe biznesplan odnajdz sie w swiecie biznesu j 4 posty wiadomosci j 3 rozmowa kwalifikacyjna dlaczego ludzie lubia prace w domu robienie stron internetowych dorabianie do pensji praca dla mlodziezy j 5 posty wiadomosci j 4 rozwoj internetu ewenement chalupnictwo oferty pracy praca przy recenzjach j 6 posty wiadomosci j 5 skojarzenia samodyscyplina w pracy decyzja z dziecinstwa falszywy obraz policjanta choroby zawodowe j 7 posty wiadomosci j 6 zniszczone stawy praca ze zwierzetami chemiczne niebezpieczenstwa brak zasad bhp hobby j 8 posty wiadomosci j 7 praca kucharza bez wzgledu na zdrowie praca w kopalni bezpieczne niebezpieczne zajecie pozyczki j 9 posty wiadomosci j 8 koszty i odsetki mieszkanie na kredyt najtansze kredyty wysokosc i zdolnosc kredytowa tanie kredyty j 10 posty wiadomosci j 9 czym jest i do czego sluzy kalkulator kredytowy raty kredytowe zabezpieczenia kredytu kredyt gotowkowy na dowod bankowosc elektroniczna j 11 posty wiadomosci j 10 co to jest kredyt mieszkaniowy znaczenie zdolnosci kredytowej kupno mieszkania najlepsze kredyty prosta pozyczka j 12 posty wiadomosci j 11 euro konto kredytowe kredyt gotowkowy kredyty konsolidacyjne kredyt konsolidacyjny zobowiazania finansowe j 13 posty wiadomosci j 12 kredyty w euro zdolnosc kredytowa kredyty zabezpieczenie prawne kredytu najkorzystniejszy kredyt samochodowy j 14 posty wiadomosci j 13 podstawowe zasady kredytowania kredyty na dowod klasyfikacja kredytow rodzaje zabezpieczen kredytu zabezpieczenie osobiste kredytu j 15 posty wiadomosci j 14 zadania nbp druk obustronny znak wodny najslynniejszy polski falszerz banknot kolekcjonerski j 16 posty wiadomosci j 15 pieniadz papierowy prywatne ubezpieczenia zdrowotne czy warto kupowac pakiety ubezpieczen samochodowych jak okreslic czy warto kupic dany rodzaj ubezpieczenia narzedzia internetowe i wybor ofert ubezpieczenia j 17 posty wiadomosci j 16 wykupienie ubezpieczenia przy braniu kredytu na co uwazac podpisujac umowe ubezpieczenia dodatkowe ubezpieczenia samochodowe zakup ubezpieczenia w podrozy dodatkowe ubezpieczenia emerytalne j 18 posty wiadomosci j 17 nasze obowiazki i obowiazki ubezpieczyciela przy umowie ubezpieczenia jak znalezc najlepsze oferty ubezpieczen korzystanie z porad doradcow ubezpieczeniowych internet atrakcyjniejszy od rzeczywistosci internet szansa dla firm j 19 posty wiadomosci j 18 wspolczesny pomysl na zakupy psychologia w biznesie kryzys gospodarczy jak skutecznie napedzic rynek na nasza dzialalnosc porady kredytowe gdzie ich szukac j 20 posty wiadomosci j 19 kredyt dla firm szansa na rozwoj przedsiebiorstwa rynek ubezpieczeniowy marketing a zasady ekonomii jak skutecznie budowac wlasna firme jak dostac dobry kredyt posty wiadomosci j 20